The Office pl sezon 2 – recenzja serialu. Gdzie jest krzyż?

Po pierwszym sezonie przyszedł czas na drugi. Twórcy nie kazali nam długo czekać. Po roku przerwy zaprosili nas na seans The Office pl! Czy ekipa Canal+ udźwignęła ciężar sukcesu i tym razem również zapewniła nam wysokiej jakości komediowy materiał, dzięki któremu będziemy mogli śmiać się do rozpuku?

Warszawski sukces

Wracamy do siedleckiego biura, gdzie wraz z ekipą kamerzystów będziemy śledzić przygody pracowników Kropliczanki, czyli firmy sprzedającą najlepszą wodę na świecie*. Ma być zabawnie, ma być wesoło, ale czy tak samo, jak w pierwszym sezonie? Już teraz mogę zdradzić, że… nie. Może trochę za szybko, lecz nie ma co się czarować. Jednak zaznaczam, nie jest źle – wręcz przeciwnie, jest bosko. Niemniej odnoszę wrażenie, że tym razem po prostu czegoś tej produkcji zabrakło. Czego konkretnie? O tym zaraz.

*Świat = Mazowsze. W końcu polskie województwo też jest częścią świata, prawda?!

Zmiany, zmiany, zmiany

Wszędzie dobrze, ale w Siedlcach najlepiej. Chociaż w sumie w Warszawie też jest super… zresztą nieważne gdzie, a z kim! Przy biurkach zaszły pewne zmiany. Jednak nie będę już na wstępie zdradzał co, kto i jak. Bez stresu – to głównie kosmetyka, która pozwoliła na rozwój bohaterów oraz kolejne komediowe interakcje z nowymi pracownikami. Poza świeżymi twarzami można na wstępie zauważyć, że plan produkcyjny nabrał trochę kolorów – czyżby Patrycja ponownie odnowiła biuro bez pytania? Być może. Chociaż bardziej prawdopodobne jest to, że pracownicy Canal+ mocno wzięli sobie krytykę pierwszego sezonu do serca i postanowili wprowadzić kilka zmian zarówno od strony technicznej, jak i scenariuszowej… co, niestety, chyba nie do końca wyszło tej produkcji na dobre

Serial jednego człowieka

Dobrze. Dość mocno zasugerowałem, że zmiany wprowadzone w drugim sezonie The Office pl nie do końca wyszły tej produkcji na dobre. Co miałem na myśli? Przede wszystkim zrobienie z Darka Wasiaka (Adam Woronowicz) głównego bohatera tej historii. Jasne, w teorii fabuła nadal kręci się wokół Michała Holca (Piotr Polak) i Patrycji Kowalskiej (Vanessa Aleksander) – mają kilka mocnych momentów, z których jeden na 100% zapisze się w historii polskiej komedii (podpowiedź: wizyta w domu seniora). Niemniej nie sposób odczuć, że ktoś, gdzieś pewnie w Canal+ stwierdził      – „Hmmm, z badań wynika, że wszyscy kochają Darka. Dajmy mu jeszcze więcej czasu ekranowego!”. Co za dużo to nie zdrowo. Patrycja gdzieś jedzie? Darek też. Michał gdzieś idzie? Dark też. Przychodzi szkoleniowiec od BHP? Darek musi się z nim rozprawić. W skrócie opisałem Wam 3 z 12 odcinków. Jak możecie się domyślić, Adam Woronowicz w każdym z nich zawładnął ekranem. Mimo całej sympatii i uwielbienia do aktora i roli… w pewnym momencie chciałem od niego odpocząć. Przez to też niestety inni pracownicy biura nie mogli zabłysnąć – tak jak w pierwszym sezonie wszyscy mieli swoje pięć minut, tak w drugim… jedynie Bożenka (Milena Lisiecka) rozbawiła mnie do łez żartem sytuacyjnym. Wielka szkoda.

Mniej odważny prawie tak samo śmieszny

W trakcie seansu sezonu pierwszego w mojej głowie raz po raz pojawiała się myśl – „Jezu… kto im na to pozwolił, ale super!”. W The Office pl ponownie doświadczymy światopoglądowego dysonansu. Tym razem jednak nie będzie tak zabawnie, jak wcześniej.      Przełamywanie tematów tabu i prezentacja farsy bez granic urzekło mnie – kupiło do tego stopnia, że nazwałem The Office jedną z najlepszych polskich komedii. Nadal przy tym obstaję, ale z lekko kwaśną miną. Odnoszę wrażenie, że najnowsza produkcja Canal+ została trochę ugrzeczniona. Darek nadal jest bezczelny, ale już nie tak bardzo, a Michał stał się trochę spokojniejszy. Szkoda, ale kto wie, może w trzecim rozdziale tej historii dojdzie do pewnego przełomu.

Zaznaczam również, że nie jest to nadal herbatka przy różańcu, czy kawusia przy ciasteczku jak w produkcjach pokroju M jak Miłość – daleko The Office pl do takiego stanu. Niemniej czegoś po prostu tym razem mi w tym tytule zabrakło.

Kocham tych ludzi

Wiele bym dał, żeby popracować w Kropliczance chociaż jeden dzień… Z      taką ekipą? Mógłbym góry przenosić, a jak nie góry to przynajmniej palety ze szklanymi butelkami. Najmocniejszym atutem tego serialu są sami aktorzy. Wszyscy perfekcyjnie wcielają się w swoje role i błagam, niech pracują w tym biurze do końca swoich karier zawodowych.

Najbardziej ze wszystkich ponownie wyróżnia się trójka głównych bohaterów. Patrycja (Vanessa Aleksander), Michał (Piotr Polak) i Darek (Adam Woronowicz). Każde z nich naturalnie bawi, bez większego zniesmaczenia, czy zażenowania – perfekcyjnie dobrane osoby, do świetnie napisanych bohaterów!

Masa śmiechu, trochę zażenowania

Fabularnie The Office pl ponownie oscyluje między gagami z polskiej codzienności, a pogoni za karierą w Kropliczance. Każdy odcinek to osobna historia, która krok po kroku prowadzi nas do zakończenia, w którym wątek główny zostaje wyciągnięty na pierwszy plan.

Każdy epizod ma sceny, przy których można się pośmiać – co jest dość sporym wyczynem. Niemniej, każdy epizod ma też sceny, przy których ręce opadają – ale tylko zagorzałym fanom wieloświata The Office. W tym sezonie polskiej wersji produkcji postanowiono przełożyć kilka kultowych gagów na nasze polskie realia… nie udało się, ale doceniam chęci!

Gdzie jest krzyż?

Nie ma krzyża, nie ma śmiechu? Skądże! Śmiesznie było, ale nie tak jak w pierwszym sezonie. Wiem, że cała ta recenzja ma dość negatywny wydźwięk… co nie do końca mnie cieszy, ponieważ The Office pl to naprawdę najlepsza polska komedia, jaką widziałem od lat. Drugi rozdział tej historii jest fantastyczny i polecam każdemu się z nim zapoznać. To dosłownie taki seans obowiązkowy, żeby przekonać się o tym, że Polacy potrafią w dzisiejszych czasach robić produkcje z jajem i to takie, które wciągają.

Wiecie, to jest trochę tak (uwaga żart w konwencji serialu), jak z flakami z boczniaka. Zjecie, bo dobre, ale jednak wiecie, że mięsa tam nie ma. Niemniej polecam, ze szczerego serca!

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

NAJNOWSZE WPISY

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl