Przygotuj się na RetroSfera vol.5

UDOSTĘPNIJ

RetroSfera vol.5 to już 5ta edycja Festiwalu Komputerów, Gier i Konsol, który skupia fanów cyfrowej rozrywki. Co roku organizatorzy (Katarzyna Muzyczuk, Andrzej Muzyczuk i Mariusz Jaskulski) przygotowują masę atrakcji, a goście ściągają z całej Polski aby spędzić ten czas w Brzegu (woj. Opolskie).W tym roku RetroSfera odbędzie się w nowej lokalizacji – Ratusz Miejski w Brzegu w centrum Rynku. Organizatorzy postanowili sięgnąć po większy lokal aby móc zaoferować o wiele więcej atrakcji!

W tym roku zdradzili już nie co planów:

Odbędzie się 5 turniejów:

Sobota:

12:00 –  Crazy Taxi, za który odpowiedzialny będzie Consool Generalny, znany bywalec RetroSfery, zapalony fotograf

14:30 – Ubongo 3D, turniej w grę planszową – prowadzi Andrzej Miller z zaprzyjaźnionej Księgarni Sowa

17:00 – Super Mario Bros. Ogrywany na niecodziennym akcesorium – Power Glove. Za sterami tego turnieju siedzi Maciej Hopek z redakcji GraPodPada.pl prosto z Poznania

Niedziela:

12:00 – Tony Hawk Pro Skater 3, który poprowadzi dla Was Łukasz „Krelian” Bernacki! – administrator grupy Brzeska Scena Gier Komputerowych https://www.facebook.com/groups/666611904317169

12:00 – Sen, turniej w grę karcianą – realizowany ponownie przez Andrzeja Millera

Zapowiedź otrzymały również występy sceniczne podczas After Party, które odbędzie się w Sobotę (09.09.2023) w Herbaciarni – Niezależnym Ośrodku Kultury:

O 20:30 wystąpi Dapit – który jest długoletnim reprezentantem dolnośląskiej sceny hip-hopowej i jednocześnie wielkim pasjonatem szeroko pojętego gamingu. W zeszłym roku odwiedził po raz pierwszy Festiwal i postanowił zostać dodając coś od siebie. Na jego podcaście możecie posłuchać ciekawostek związanych z polską kulturą grową

O 21:00 na scenie wystąpi Katod – mistrz retro i syntezatorskich dźwięków, ponownie na RetroSferze. Jego unikalne brzmienia, przenoszą  do magicznego świata lat 80-tych, z pewnością znów zaskoczą i oczarują.

Podczas trwania Festiwalu czas umilać będzie muzyka z vinyli

Czytelnia Płyt – Michał Kopciński zapewni unikalny nastrój na głównej sali wystawowej, grając muzykę prosto z płyt winylowych.

Strefa VR

RetroSfera to nie tylko strefa gier Retro. W tym roku dostępne będą dwa stanowiska.

Jedno z nich realizowane przez Mateusza Kadukowskiego, znanego z profilu Kadukowo.

Natomiast druga należeć będzie do firmy MarineVerse, która sama pisze o sobie: 🌊 Jeśli chcesz poczuć wiatr we włosach na wirtualnych falach, to MarineVerse Cup jest niezwykłą grą żeglarską VR, która przeniesie Cię na pokład wirtualnych jachtów. We wrześniu na Retrosferze będziesz miał okazję osobiście spróbować swoich sił w rywalizacji na wodach wirtualnej rzeczywistości. Czekają na Ciebie emocjonujące wyścigi, słynne lokalizacje i niezapomniane doznania!  ⛵🎮

Strefa Cosplay – nowość

Organizatorzy przygotowali strefę w której spotkać będzie można profesjonalnych cospleyerów tj.:

cyperian_workshop

ethlaine

Zapowiedziane zostały również upominki dla pierwszych 10 osób, które również dotrą w strojach na ten event

Strefa Gier RPG – nowość

Na Retrosferze pojawi się także Opolski Klub Fantastyki Fenix! Co będą robić na wydarzeniu? To co potrafią najlepiej, czyli szerzyć zamiłowanie do fantastyki. Sekcja RPG poprowadzi dla Was ciekawą sesję w D&D oraz inne systemy. A przy okazji zaproszą Was na Festiwal Fantastyki Opolcon 2023, który odbędzie się tydzień po Retrosferze 🤩

Strefa Mangi i Anime – nowość

W tej strefie najlepiej poczują się fani japońskiej sztuki rysowania i filmów animowanych.

Strefa Gastro

Zapowiedzi zawierają również stanowiska w strefie gastronomicznej tj.

Buła & Spóła

Zgofrowani

Tsuru Shop

Rzemieślniczy Browar Mintaka

Strefa RetroBazaru

Organizatorzy zapraszają również wystawców przedmiotów związanych z kulturą grową. Potwierdzeni wystawcy to:

K&A Plus – twórcy magazynu dla fanów komputerów Commodore64 i Amiga

Pixel Retro Shop – Gadżety, gry, konsole i wszystko co związane z graniem

Mirage – Gadżety, gry, konsole i wszystko co związane z graniem

Raf C64Lover – akcesoria do C64 tworzone autorsko

Pixel Jewellery – Biżuteria z motywami z gier i popkultury

A kwadrat – plakaty i pocztówki z pikselowymi ilustracjami oraz makatki z wzorami z pikseli

Sklepik RetroSfery – gadżety pamiątkowe z Festiwalu

Dodatkowo jak co roku spodziewać można się:

Strefa linii czasu – Strefa ta podobna jest do linii upływającego czasu, na której zobaczyć można, w którym roku wydana została konsola lub dany komputer i doświadczyć cyfrowej rozrywki lat minionych. Należy dodać, że nasze eksponaty nie tylko ładnie wyglądają ale na każdym można usiąść i pograć co stanowi niezwykły atut w porównaniu do Muzeów, w których sprzęt można oglądać tylko zza szyby.

Strefa Nietypowych Kontrolerów – Chcesz zostać zawodowym kierowcą rajdowym? A może marzy Ci się kariera gitarzysty bądź dj’a? Wszystko to znajdziesz w naszej strefie wyjątkowych kontrolerów: pistolety, gitary, bongosy, kierownice i wszystko to czym da się sterować.

Strefa Plug&Play – Chcesz odbyć przygodę jako Pirat z Karaibów albo Scooby i Kudłaty? Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju wystawę z kolekcji konsol Plug&Play. Fantastyczna czwórka, Piraci z Karaibów, Scooby, Sega inne dostępne tylko w tej strefie!

Strefa PC – Lan – Świat byłby pusty bez takich tytułów jak Heroes of Might & Magic, The Settlers, Quake czy Doom. Zapraszamy serdecznie do wehikułu czasu, w którym zobaczycie jak wyglądały starsze systemy z rodziny Windows czy Mac.

Strefa Neo Retro – Strefa NeoRetro to strefa, w której znajdziecie takie konsole i komputery jak: ps classic, snes i nes mini, c64 mini, amiga 500 mini i wiele, wiele innych sprzętów, o których istnieniu mogliście nawet nie wiedzieć. Trend wypuszczania odświeżonych wersji starych sprzętów utrzymuje się od paru lat a producenci nas nie zawodzą, czego najlepszym przykładem jest Amiga 500 Mini, którą będziecie mieli okazję przetestować podczas naszego festiwalu

Strefa Nowej Generacji – Strefa Nowych Generacji to strefa, w której znajdziecie nowsze konsole jak i ciekawe rozwiązania, które wprowadzały. Dostępne będą gry ruchowe na takich konsolach jak PS3 z technologią PS Move oraz Microsoft Xbox 360 z technologią Kinect. Dodatkowo zobaczymy tez wszystkie konsole, których data produkcji przekroczyła 2000 rok.

Strefa dla gości – Czym byłaby RetroSfera bez gości, którzy żyją tym festiwalem? Zapraszamy serdecznie z własnym sprzętem, głowami pełnymi przemyśleń czy chociażby tylko po to by zbić piątkę. Znajdziemy dla was kawałek miejsca z cała pewnością!

Strefa Turniejowa – Podczas trwania Festiwalu to właśnie w tej strefie przygotowane zostaną stanowiska do takich turniejów jak Crazy Taxi, Mario Bros. To właśnie w tym miejscu zobaczyć można prawdziwych specjalistów rywalizujących o miejsce na podium. Dostępne będą dwa stanowiska z PS2 oraz 1 stanowisko Famicom. Zapraszamy serdecznie do udziału w turniejach!

Strefa planszówkowa – Do StrefyBezPrądu ponownie zawita Andrzej Miller z Księgarnia SOWA!!! Wiemy, że z nim z miłą chęcią spędzacie każdą godzinę 😉 Tam świat z konsoli zamienia się na świat z papieru!