Gdy za oknem jest szaro, w witrynach sklepów można dostrzec dynie, a cały Instagram żyje zdjęciami Spiced Pumpkin Latte wiedz, że Spooky Season już tu jest. Dla mnie ten okres jest idealny do zaszycia się w domu, wskoczenia pod mięciutki kocyk, zrobienia wielkiej miski z popcornem i zorganizowania kina domowego. Na poniższej liście, znajdziecie moje najbardziej ulubione historie, które staram się odświeżać co jakiś czas gdy najdzie mnie ochota na coś z dreszczykiem.
Najlepsze tytuły na przerażający maraton filmowy:
Wiem, dość kontrowersyjny wybór jak na początek, jednak dla większości moich znajomych ta seria nie jest w ogóle ani trochę przerażająca. Dla mnie jest to klasyka gatunku light slasherów przełomu lat 90. i 2000.. Mamy tutaj grupę licealistów, zdeterminowanego zamaskowanego mordercę i historię matki głównej bohaterki – Sidney Prescott, odkrywaną kawałek, po kawałku przez trzy części. Sam Krzyk wyreżyserowany przez Wesa Cravena (będący jego wielkim powrotem po latach) jest nowatorskim podejściem do horroru, mieszanką thrillera i komedii, momentami ocierając się wręcz o satyrę. Najlepiej obrazuje to – scena, w której postać Randyego Meeksa zdradza reguły przetrwania w filmie. Warto sprawdzić, bo już niedługo piąta część wejdzie do kin.
Ryan Murphy to dla mnie geniusz. Idealnie łączy mroczny klimat z humorem czy hektolitry krwi z cukierkowym kiczem. Serial AHS liczy sobie 10 sezonów, każdy traktuje o czym innym, zaczynamy od nawiedzonego domu, są też historie o szpitalu psychiatrycznym, sabacie czarownic czy cyrku dziwadeł. Wszystkie w charakterystycznym dla Murphyego stylu, z jednej strony lekko przerażający, z drugiej groteskowy. Reżyser skupia się bardzo na relacjach pomiędzy bohaterami oraz na stopniowym ich rozwoju. Dotychczasowe przeżycia postaci mamy dawkowane co odcinek, co pozwala spojrzeć na bieżące wydarzenia poprzez inny pryzmat. Jak dla mnie jeden z najlepszych seriali ever, zazdroszczę jeżeli ktoś jeszcze nie widział i ma możliwość obejrzenia za jednym zamachem wszystkich sezonów!
Kolejny klasyk! Jason – ikoniczny zabójca w białej, hokejowej masce, wydający charakterystyczny odgłos, robi swoim nożem rzeź wśród obozowiczów ośrodka nad Jeziorem Crystal. Tych wakacji nie zapomni nikt. Masakra która się wydarzyła nad Lake Crystal pozostanie legendą, mocno zakorzenioną w bohaterach kolejnych części tego kasowego hitu oraz popkulturze. Chociaż film (który uwierzcie mi, największą moc zyskuje gdy ogląda się go w piątek przypadający na 13 dzień miesiąca) ma już 41 lat, to mocno broni się historią, niestety część efektów specjalnych z racji upływu czasu, zamiast budzić grozę, budzi gromki śmiech.
Prywatnie mój ulubiony seryjny zabójca, czyli – Freddy Krueger, poparzony mężczyzna, w kapeluszu i pasiastym swetrze ma dowcip ostry jak sztylety wyrastające z jego pokaleczonych dłoni. Swoje ofiary zapędza w świat snów, gdzie znając ich słabości i lęki rozgrywa psychologiczną grę, w której stawką jest życie. Odnoszę wrażenie, że z każdą częścią, jego błyskotliwość i dialogi są na co raz wyższym poziomie. Do polecenia wybrałam jednak pierwszą odsłonę, która ustawiła Freddiego w panteonie najbardziej charakterystycznych horrorowych złoli tuż obok Jasona i Michaela Myersa. Wśród obsady młodziutki Johny Depp, całość wyreżyserowała legenda horroru Wes Craven.
Nigdy nie zapomnę naszego pierwszego spotkania z Chuckym. Mama zostawiła mnie pod opieką taty, który doszedł do wniosku, że film o brutalnym mordercy, który po egzekucji na krześle elektrycznym przenosi się do ciała uroczej laleczki, jest idealny na seans z 6-latką. Przez dłuższy czas nie mogłam wyrzucić z pamięci sceny śmierci w śmieciarce, gdzie opętana kukła śmieje się do rozpuku mieląc operatora na drobne kawałeczki. Nadal to wspomnienie robi na mnie wrażenie.
Jak pewnie zauważyliście, w moim zestawieniu przeważają starsze tytuły. Po jakimś czasie im więcej filmów grozy obejrzysz, tym bardziej zlewają się one w jedno i odnosisz wrażenie, że po kolejnych jump scare’ach nic więcej już Cię nie zaskoczy. A jednak! Z polecenia znajomych trafiłam na Ghostland. Początek nie zapowiadał się zbyt ciekawie, spodziewałam się taniej produkcji klasy C, ale szybko zweryfikowałam swoje poglądy. Ukazana brutalność i okrucieństwo nie pozostawia odbiorcy obojętnym. Widza zalewa wręcz fala współczucia i empatii dla głównych bohaterek. Byłam wstrząśnięta, ale dopiero plot twist pod koniec seansu sprawił, że moja głowa eksplodowała, bo takiego obrotu spraw nikt by się nie spodziewał. To definitywnie powiew świeżości zarówno jeżeli chodzi o narrację jak i klimat. Gorąco polecam!
Jedna z niewielu pozycji z mojej listy, którą oglądałam w kinie. Nie wiedziałam czy bardziej się boję czy czuję się obrzydzona. Red Necks to gatunek, który budzi we mnie najwięcej emocji. Domy na odludziu, rodziny w których od najmłodszych lat kultywuje się zbrodnie popełniane na zabłąkanych w okolicy podróżnych i autostopowiczach. Trzymany w piwnicy Leatherface ma jedno marzenie, chciałby być piękny lub chociaż swoją aparycją przypominać ludzi ze swojego otoczenia, gdyż wskutek genetycznych komplikacji urodził się ze zniekształconą twarzą. Receptą na nowy image staje się dla niego pozbawianie skóry z twarzy kolejnych ofiar, które goni pokracznie z odpaloną piłą mechaniczną.
Drugi serial stworzony przez duet Ryana Murphyego wraz z Bradem Fulchuckakiem. Tym razem jest to pastisz na straszne kino skierowane do młodzieży w gwiazdorskiej obsadzie. Zobaczymy tu Laurie z Halloween czyli Jamie Lee Curtis, Emmę Roberts, Abigail Breslin i znaną z American Horror Story Billie Lourd, a jedną z drugoplanowych ról gra Ariana Grande. Jest różowo, głośno, są intrygi, a trup ściele się gęsto. Cała akcja rozgrywa się na cukierkowym kampusie.
Skoro mówimy o Hallooween nie mogło zabraknąć wyrazistej twórczości Tima Burtona. Miasteczko Halloween od paru lat przeżywa swój renesans. Firmy odzieżowe i koncerny kosmetyczne co jesień wypuszczają kolekcje z wizerunkiem Dyniowego Króla i jego kukiełkowej oblubienicy. Akcja opowieści toczy się w krainie straszydeł obchodzących hucznie swoje święto. Przygotowujący się do ceremonii Jack Skellington przypadkowo przenika do Miasteczka Bożego Narodzenia. To, co zastaje na miejscu, porusza go do tego stopnia, że postanawia porwać Świętego Mikołaja i urządzić swoim krajanom świąteczną fetę. Czy jednak to się uda? Czy równowaga pomiędzy krainami pozostanie niezachwiana?
Jeden z filmów, bez których nie wyobrażam sobie jesieni. Edward Nożycoręki mieszka w gotyckim pałacu z dala od zgiełku. Kiedy umiera jego opiekun, musi opuścić dom i stawić czoła nowej rzeczywistości. Trafia na amerykańskie, przesłodzone przedmieścia, gdzie sąsiedzi na pozór życzliwi spiskują za plecami, a każdy ma przypisaną przez społeczeństwo rolę – nasz bohater uczy się wszystkiego od nowa, poznaje szereg emocji i musi mierzyć się z przyklejoną etykietką potwora. Czy jednak pomimo wewnętrznego mroku odnajdzie się wśród ludzi? Jest to bardzo ciepła i wzruszająca opowieść o odmienności i akceptacji.
Na początku każdej części główny bohater śni na jawie i widzi katastrofę, w której giną wszyscy obecni. Po przebudzeniu sekwencje zdarzeń z początku wizji zaczynają się powtarzać. Na pozór wydaje się, że udało się umknąć przeznaczeniu, ale z czasem ocalali zaczynają ginąć w kolejności z widzianego koszmaru. Czy da się zmienić zapisany los? Jak uratować przyjaciół? O tym przekonacie się w trzymających w napięciu dwóch pierwszych częściach serii. Szczególnie polecam scenę w gabinecie dentystycznym i tą w windzie. Dreszczyk gwarantowany.
Czas na coś weselszego. Shaun ma 30 lat i jest najszczęśliwszy grając na konsoli albo siedząc w pubie z piwem, co nie do końca podoba się jego dziewczynie, która z nim przez to zrywa. Nasz bohater postanawia udowodnić, że jest odpowiedzialny i zawalczyć ponownie o jej serce. Niestety romantyczną randkę, w znienawidzonym przez ex pubie przerywa apokalipsa zombie. W roli głównej Simon Pegg (który jest również scenarzystą), więc nie obejdzie się brytyjskiego humoru i absurdu.
Czas na coś weselszego. Shaun ma 30 lat i jest najszczęśliwszy grając na konsoli albo siedząc w pubie z piwem, co nie do końca podoba się jego dziewczynie, która z nim przez to zrywa. Nasz bohater postanawia udowodnić, że jest odpowiedzialny i zawalczyć ponownie o jej serce. Niestety romantyczną randkę, w znienawidzonym przez ex pubie przerywa apokalipsa zombie. W roli głównej Simon Pegg (który jest również scenarzystą), więc nie obejdzie się brytyjskiego humoru i absurdu.
Większość osób twórczość Zacka Snydera kojarzy z Watchemanami, Sucker Punch czy filmami z superbohaterskiego uniwersum DC, ale mało kto pamięta, że nakręcił remake jednego z największych horrorowych standardów autorstwa Georgea A. Romero, a w dodatku zrobił to dobrze. Całość można określić jako połączenie The Walking Dead z Zombielandem z posypką stworzoną z gry Deadrising. Jeżeli lubicie klimaty jatki zombie na parkingu centrum handlowego (w którym rozgrywa się spora część akcji) to jest to pozycja obowiązkowa.
Tutaj mam do polecenia jeden odcinek, ale za to jaki! Jeżeli w dzieciństwie (chociaż rodzice zabraniali wam oglądania The X files jak leciały na TVP) natknęliście się na historię domu w którym władzę mieli bracia Peacock to pewnie do dzisiaj w swojej psychice nosicie traumę, bo tego nie da się odzobaczyć. Zwyrolska i obrzydliwa historia, przypominająca to co się dzieje w horrorze Wzgórza mają oczy.
Mam nadzieję, że znaleźliście w przygotowanym zestawieniu coś dla siebie, część tytułów pewnie doskonale znacie. Życzę wam straaaasznieeeeee udanej zabawy na Halloween i przez cały rok!
Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.
Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |