Muminki. Tom 4 – recenzja komiksu. Powrót do dzieciństwa.

Jest godzina 19, za oknem słońce powoli kładzie się do snu, a Ty pełen nadziei siedzisz przed telewizorem i czekasz na wieczorynkę. Co dzisiaj puszczą? Czy będą to Zwariowane melodie? Może Tom & Jerry? Czekasz niecierpliwie i nagle na ekranie telewizora pojawia się charakterystyczny domek i wszystko jasne, Muminki

Podziel się ze znajomymi:

Lars Jansson - muminkowy twórca w cieniu siostry.

Zanim przejdziemy do głębszych rozważań na temat komiksów, przedstawię wam, kim dokładnie był Lars. Młodszy brat Tove Jansson (twórczyni Muminków, od której był młodszy o dwanaście lat) imał się w swoim życiu przeróżnych zajęć. Był górnikiem w lapońskiej kopalni złota, fotografem lotniczym, tłumaczem, a nawet… pisarzem. Swą pierwszą powieść napisał w wieku 15 lat! Łącznie wydał ich ponad 9. Sam nauczył się języka angielskiego, gdyż jego głód czytelniczy był tak ogromny, że nie mógł znieść opieszałości, z jaką wydawcy tłumaczyli nowości literackie na język szwedzki. Wspomagał swoją siostrę w tworzeniu pasków komiksowych o Muminkach, tłumacząc komiksy ze szwedzkiego na angielski. Gdy Tove dopadło zmęczenie materiału i spadek kreatywności w tworzeniu, młodszy brat, będąc na bieżąco z tematem, stawał się niezastąpionym wsparciem i pomysłodawcą nowych komiksów. Jakby tego było mało, to właśnie on był pierwowzorem Włóczykija!

Lars nie był tak znany, jak jest siostra i rodzice, nigdy nie rysował i nie malował jak reszta. Pod czujnym okiem matki w 1959 roku rozpoczął potajemną naukę rysunku, którą sam najlepiej opisał słowami:

“Każdy, kto wszedłby wtedy do mojego mieszkania, uznałby mnie za szaleńca. Wszystkie pomieszczenia były zawalone różnego rodzaju rysunkami Muminków”

Muminki tom 4

Gdy pokazał swoje komiksy siostrze, ta była zachwycona efektami jego prac, co więcej, uznała, że cały świat powinien poznać jego sposób widzenia Muminków. Tak oto 1 lutego 1960 roku ukazał się pierwszy komiks w całości narysowany przez Larsa, a jego przygoda z tworzeniem trwała kolejne 15 lat. Zajmował się tym dwa razy dłużej niż jego siostra!

W swoich komiksach Lars używa brytyjskiego humoru, przeplatając go z motywami dalekich wypraw w nieznane. Tak oto twórca opisywał swoją karierę:

“Jeśli czekasz na inspirację, niczego nie osiągniesz. Po prostu zakasaj rękawy i bierz się do roboty.”

Zachęceni?

Czarno-białe opowieści wielkiej treści

Siłą niosącą nas poprzez komiks jest muminkowy humor sprawiający, że strony znikają jedna za drugą. Lekkość, z jaką pochłaniałem kolejne opowiadania (łącznie jest ich 10), sprawiła, że poczułem niedosyt, gdy doszedłem do ostatniej strony.

Z komiksu Nadmorskie Letnisko Ryjka dowiemy się między innymi, jak to Ryjek postanowił stworzyć i zostać zarządcą w Nadmorskich Letnisku i jak ciężką okazało się to pracą, i że każdy plan musi w końcu wypalić.

Bratanek Komisarza uczy nas, że praca nie jest dla każdego, a nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu –  w szczególności, jeśli pragniesz być najlepszym na świecie stróżem prawa.

Dama w opałach ukazuje, jak bardzo trzeba być uważnym, gdy w lesie natkniemy się na nikczemnych złoczyńców i kartonowe zamki. Czy Muminkom starczy sił aby tego dokonać?

Uwielbiacie guziki? Dla Nieboraka są one całym światem, a w opowiadaniu Nieborak Nowożeńcom bohater musi połączyć swoją ogromną miłość do tych przedmiotów z uczuciem do Drobinki. Jak trudne będzie to zadanie, przekonacie się sami.

Niekonwencjonalnie metody promocji swojego sklepu, agresywny marketing i zarządzanie oraz to, jak być rekinem biznesu. Tego wszystkiego dowiecie się z opowiadania Sklep sportowy Ryjka. Zabierzcie notes i zróbcie notatki!

Bycie damą jest bardzo wymagające. A jeszcze bardziej wymagające jest sprostanie oczekiwaniom.
Jak nią być? Przeczytacie o tym w komiksie Diament Mimbli. Tutaj już notesu nie potrzebujecie, chociaż może…

Krwiożerczy i straszny wampir uciekł z Zoo, a na dolinę Muminków padł blady strach. Jak poradzą sobie z tą bestią? Sprawdźcie Muminki i Wampir. Tylko pamiętajcie, czytacie na własną odpowiedzialność!

Muminki i Telewizor dobrodziejstwa technologii zawitały do doliny Muminków i zadały pewne pytanie, na które i Ty powinieneś sobie odpowiedzieć. Powodzenia!

Jak żyć w zacofanym świecie? Bohaterowie w Zacofanych Muminkach próbują, ale “nowe” nie zna litości i pragnie ich nauczyć, jak skonstruowany jest dzisiejszy świat.

Wszyscy z nas mają w rodzinie taką osobę, której przyjazd “bardzo” uwielbiają, także przygody w Muminki i Ciotka Jane będą dla wielu lustrzanym odbiciem ich życia.

Jak sami widzicie, przekrój przygód jest naprawdę spory, w związku z czym każdy znajdzie coś dla siebie.

Magiczna kreska

Prostota. Tym jednym słowem można opisać styl, w jakim narysowane zostały Muminki i właśnie w niej tkwi ich siła. Prosta czarna kreska, która w połączeniu w żółtym papierem, na którym zostały wydrukowane przygody Muminków – tworzą jedną, zgraną całość. Czego chcieć więcej? Jak zawsze, więcej komiksów! Czas zbyt szybko ucieka jak przy każdym dobrym tytule.

To właśnie narysowane postacie Larsa w niczym (poza brakiem koloru) nie różnią od Wieczorynki, którą wielu z nas, boomerów pamięta z dziecinnych lat.

Muminki się cieszą....

Muminki to przepiękna literacka przygoda.  Od lat bawią oraz uczą dzieci i dorosłych na całym świecie, niosąc ponadczasowy przekaz. Mój przyjaciel, którego z tego miejsca bardzo pozdrawiam, jest zakochany w Muminkach od niepamiętnych czasów. Utożsamiał się zawsze z Włóczykijem, a mi zawsze bliski sercu był Ryjek. Gdy pojawił się w moich drzwiach kurier z paczką od wydawnictwa Egmont, nie spodziewałem się, że kilka następnych dni zejdzie mi na nostalgicznym powrocie do mojego dzieciństwa i zagłębieniu się w świecie Muminków.  Co to była za radość! Chłonąłem kartkę za kartką, wprost nie mogąc się oderwać od dość obszernego tomu, wypełnianego przygodami bohaterów mojego dzieciństwa. 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Galeria:

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl