Previous slide
Next slide

Persepolis – recenzja komiksu. Autobiograficzna historia młodej iranki.

Persepolis to autobiograficzny komiks Marjane Satrapi, której dzieciństwo przypada na czasy rewolucji islamskiej w Iranie i wojny z Irakiem. Jak wygląda wojna oczami dziecka? Jak poradzi sobie młoda dziewczyna w kraju opanowanym przez religijnych fanatyków?  

Podziel się ze znajomymi:

Autobiograficzna historia

Główna bohaterka mieszka ze swoją rodziną w Teheranie. Dziewczyna chodzi do szkoły, ma wielu znajomych, lecz szczęście nie trwa długo, ponieważ jej dzieciństwo zostaje przerwane przez wojnę. Komiks podzielony niedługie rozdziały, które opowiadają o krótkich epizodach życia i najczęściej są zamkniętą historią z puentą. 

Ciekawa jest w tym wszystkim perspektywa dziecka – które z czasem dorasta i wchodzi w okres dojrzewania. Nie rozumie, czemu ktoś zmusza ją do zakrywania włosów – buntuje się i protestuje wobec nowych zasad wpływających na jej życie. Wiadomo, nie chodzi tylko o to – podział uczniów ze względu na płeć, bo przecież dziewczyny prowokują swoim wyglądem… czy odbieranie podstawowych praw kobietom. Wszyscy myślę wiemy, albo chociaż kojarzymy, jak to wygląda.  

W wieku czternastu lat rodzice wysyłają Marjane do Wiednia, żeby uczyła się i dorastała w normalnych warunkach. Jakież jest to zderzenie z rzeczywistością, gdy nastolatka może w końcu wyjść na ulicę i nie bać się, że Strażnicy Pokoju zamkną ją do aresztu, bo ubrała się niestosownie (cokolwiek w ogóle ma to znaczyć). W Austrii poznaje nowych znajomych, zakochuje się, ma pierwszego chłopaka i żyje jej się naprawdę dobrze. Jednak tęskni za rodziną, bardzo przeżywa, że ona jest tutaj, a jej bliscy zostali w kraju ogarniętym wojną.  

Gdy jest już dorosła wraca do Iranu, gdzie ponownie musi się dostosować do zasad tam panujących. Odwiedza rodzinę i dowiaduje się, jak zmieniło się miejsce, w którym spędziła swoje dzieciństwo.  

Trudna lektura

Czytało mi się to trudno, ponieważ z jednej strony myślę sobie, że to się działo tak dawno temu (1979 rok), ale cały czas odczuwane są tego konsekwencje – w tym roku dopiero usłyszeliśmy o protestach ze strony kobiet. Za wschodnią granicą Polski toczy się wojna i cała Europa odczuwa jej skutki. Ludzie uciekają przed wojną, ale części społeczeństwa się to nie podoba i oskarżają uchodźców o zabieranie miejsc pracy czy wykupowanie produktów. 

Wspominam o tym, ponieważ Persepolis porusza bardzo podobne tematy. Czytałem to i myślałem sobie, że ludzie w ogóle się nie zmieniają – patrzą tylko na siebie i brakuje im empatii. Scenarzystce udało się stworzyć naprawdę unikalny komiks. Bez luźniejszego podejścia lektura mogłaby być trudna w odbiorze. Natomiast wiele wątków i historii jest opisanych z domieszką czarnego humoru. Nie brakuje jednak momentów dramatycznych i brutalnych, ponieważ w tle cały czas toczy się wojna. Dzięki tym żartobliwym wstawkom fragmenty o opresji, buncie i walce z nienawiścią wybrzmiewają jeszcze bardziej.  

Podoba mi się, że komiks rysowany jest w czerni i bieli bardzo prostą kreską. Sprawia to, że segmenty, w których bohaterka jest młodsza mogą być przetworzone przez umysł dziecka i pozostawiać wiele rzeczy w sferze domysłu. Dodatkowo to historia jest tutaj najważniejsza i taki styl nie odciąga naszej uwagi od treści. 

Czyta się to naprawdę doskonale widząc, że jest to opowieść autobiograficzna Marjane Satrapi, w którą autorka wkłada całe swoje serce. Ta szczerość bardzo działa na emocje odbiorcy – gdy trzeba wywołuje uśmiech na twarzy, by chwilę później wzruszyć czy wywołać smutek i przerażenie. W sumie pewnie trochę tak dziecko widzi koszmar jakim jest wojna – chodzi do szkoły, uczy się i bawi ze znajomymi, żeby chwilę później dowiedzieć się, że ktoś z rodziny zginął albo zaczyna się bombardowanie miasta i trzeba się ukryć. To jest coś, co ciężko mi sobie wyobrazić i dzięki temu, że jest to komiks, mogę to zobaczyć. 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Galeria:

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl