MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Cyrk wita Was! „The Amazing American Circus” – recenzja gry

The Amazing American Circus to gra osadzona w drugiej połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych i trzeba przyznać, że zaczyna się dość ponuro… Bowiem od pogrzebu naszego ojca, który był właścicielem cyrku. Ponieważ jesteśmy jedynymi spadkobiercami, to teraz nasza praca! Chociaż nie jesteśmy z tego powodu zbyt zadowoleni, to koniec końców bierzemy się do roboty i tak zaczyna się nasza cyrkowa przygoda.

Screen z gry The Amazing American Circus

„Karcianka” jakiej jeszcze nie było

Po tym krótkim, ale konkretnym początku przechodzimy od razu do samouczka z którego dowiadujemy się, jak zarządzać naszą nową działalnością. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to zbyt skomplikowane. Na scenie, podczas jednego występu może występować jednocześnie trzech artystów. Ale to nie wszystko! Musimy jeszcze pamiętać o naszej publiczności, którą przyjdzie nam zadowolić podczas każdego występu, a która ma specjalne „umiejętności” i zrobi wszystko, aby utrudnić nam przeprowadzenie naszego show. Jak zadowolić publikę?

Używając do tego odpowiednich kart. W następnym kroku zapoznajemy się z naszymi kartami. Każda z nich reprezentuje jakąś sztuczkę artysty, który bierze udział w cyrkowym przedstawieniu. Karty są bardzo wnikliwie opisana. Mamy nazwę, symbol odpowiadający za witalność oraz taki, który pokaże nam jak bardzo dany trik przybliży nas zadowolenia naszej wymagającej publiczności itp. Skoro już wszystko wiemy, to najwyższy czas zaczynać!

REKLAMA

Przedstawienie musi trwać!

Cała gra podzielona jest na tury. Zarówno my – nasi artyści jak i publiczność mamy możliwość się wykazać. Tak więc cyrkowe sztuczki przeplatane są różnymi reakcjami ludzi znajdujących się na widowni, którzy swoim zachowaniem rozpraszają występujących. Kiedy runda dobiega końca, nasze karty lądują w puli zużytych kart. To jednak nie wszystko! Możemy chronić naszych pracowników i ich skupienie wykorzystując do tego odpowiedni rodzaj karty. Warto o tym pamiętać i nie dopuścić, aby poziom koncentracji naszego artysty spadł do zera.

Jeżeli tak się stanie, to zostanie on usunięty z naszego deku. Utrata wszystkich artystów spowoduje zakończenie naszego przedstawienia. To tak w skrócie… Co dalej? Po zakończeniu naszego pierwszego występu i tym samym samouczka dowiadujemy się, że tuż przed śmiercią nasz ojciec otrzymał list, z którego wynika, że związek cyrkowców organizuje konkurs, a główną nagrodą jest 100000 dolarów! Nasza początkowa niechęć do rodzinnego interesu zaczyna ulegać zmianie… Otrzymujemy od wujka starą mapę i w drogę!

Screen z gry The Amazing American Circus

Trudne życie cyrkowca

Muszę przyznać, że w momencie zapoznania się ze wszystkimi mechanikami jakie proponuje nam ta gra, poczułam się przytłoczona… Miałam wrażenie, że nigdy nie zapamiętam zasad panujących w tym uniwersum, a sama rozgrywka przyniesie mi więcej frustraci i zdenerwowania niż satysfakcji. Nic bardziej mylnego. To prawda, że w niektórych momentach gra mogłaby zwolnić i lepiej zapoznać gracza z niektórymi aspektami rozgrywki, jednak wraz z rozegraniem kolejnych karcianych potyczek okazuje się, że ogrom zasad wcale nie jest taki trudny do zapamiętania, a gra jest bardzo wciągająca i przyjemna. The Amazing American Circus ma w sobie elementy strategii, RPG i oczywiście karcianki w której zajmujemy się rozwojem naszego cyrku i rywalizowaniem z takimi gigantami jak np. P.T. Barnumem.

Co ciekawe, podczas naszej przygody możemy spotkać postacie historyczne! Na minus na pewno fakt, że gra nastawiona jest na tryb fabularny i nie możemy się sprawdzić z naszymi przyjaciółmi czy innymi graczami. Szkoda, to na pewno wzbogaciłoby rozgrywkę. Gra posiada ładną, aczkolwiek dość specyficzną grafikę 2D i dobrze dobraną ścieżkę dźwiękową, która dodatkowo pozwala się wczuć w klimat tamtych lat i całej rozgrywki.

Screen z gry The Amazing American Circus

Gra nie dla każdego

Podsumowując The Amazing American Circus to ciekawa, interesująca gra ale nie dla każdego. Musimy bowiem wykazać się cierpliwością w zapoznawaniu się z niektórymi mechanikami rozgrywki oraz dobrą znajomością języka angielskiego.

Trzeba jednak oddać twórcą, że sam pomysł na fabułę i rozgrywkę jest zaskakujący i innowacyjny. W jakiej innej grze możemy rozegrać cyrkowe przedstawienie, podczas którego toczymy pojedynek z widownią? No właśnie…

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ