MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Świat Mitów. Edyp - recenzja komiksu. Tragiczna historia w przepięknej oprawie.

Historia i tragizm postaci Edypa przeniesiony na karty komiksu? Tego dość niełatwego zadania podjęli się rysownicy Świata Mitów, a sposób, w jaki tego dokonali, jest naprawdę mistrzowski!

Świat Mitów. Edyp – recenzja komiksu. Tragiczna historia w przepięknej oprawie.

Jeśli nie mieliście styczności z mitem o Edypie (bądź po prostu przespaliście akurat tę lekcję polskiego w szkole) śpieszę z wyjaśnieniami. Wyrocznia przepowiedziała królowi Lajosowi, że zginie on z rąk swojego syna, a ten potem poślubi własną matkę. Słysząc tę wieść, król nakazuje pozbyć się swojego potomka. Zadanie powierza swojemu służącemu, który zamiast pozostawić dziecko w górach na pastwę dzikich zwierząt, ratuje mu życie, oddając je pasterzom. Oni natomiast zanoszą Edypa do swojego króla Polibosa – władcy Koryntu, który nie może mieć dzieci…

Gdy Edyp dorósł, wybrał się do delfickiej wyroczni, od której usłyszał, że jego przeznaczeniem jest zabić własnego ojca i poślubić matkę. Przerażony postanowił uciec do odległej krainy, aby zapobiec tym wydarzeniom. W trakcie swojej podróży napotkał dostojnika podróżującego z eskortą, z którym (z uwagi na dość porywczy charakter chłopaka) doszło do sprzeczki. W jej wyniku Edyp zabił ów dostojnika, nie mając bladego pojęcia, że właśnie pozbawił życia swego prawdziwego ojca. W końcu udało mu się dotrzeć do Teb, gdzie dowiedział się, że miasto jest terroryzowane przez Sfinksa, który morduje niewinnych ludzi nieznających odpowiedzi na jego zagadkę. Edypowi udało się pokonać potwora, a w nagrodę otrzymał za żonę Jokastę, nie wiedząc, że to jego prawdziwa matka.

W ten oto sposób nieświadome Edyp sprawił, że przepowiednia się sprawdziła, a na Teby po latach zaczęły spadać nieszczęścia. Posłał więc po wróżbitę, który oznajmił mu, że zabił swojego ojca i dzieli łoże z własną matką. Zrozpaczony Edyp oślepił się na znak pokuty i udał na wygnanie wraz z córką Antygoną. Pokój duszy zyskał dopiero w Kolonos, gdzie dokonał żywota.

Tragizm w pięknej szacie

Jak ułatwić czytelnikowi odbiór tej dość tragicznej i złożonej opowieści? Nie jest to łatwe zadanie, a twórcom ta sztuka udała się wyjątkowo.

Postawili oni na realistyczną kreskę, z wyrazistymi kolorami pięknie dopełniającymi się wzajemnie. Sprawia to, że czytelnik czuje ciepło uderzające od pochodni oświetlających pomieszczenie, dostaje gęsiej skórki, spoglądając na monumentalność budowli i wraz z bohaterami, odczuwa targające nimi emocje. Widzimy pięknie zarysowaną porywczość Edypa, który zaślepiony złością nieświadomie morduje swojego ojca. Odczuwamy wraz z mieszkańcami Teb strach i smutek związany z prześladowaniami ze strony Sfinksa, by potem poczuć ogromną radość po jego pokonaniu. Czujemy ciężar brzemienia, jakie spadło na Edypa, a także wewnętrzny spokój, gdy następuje kres jego męczeńskiej wędrówki przez ten świat. Chyba nie mogę dosadniej opisać tego, co przeżywałem, czytając ten komiks. Twórcy postawili sobie poprzeczkę naprawdę wysoko i wywiązali się ze swojego zadania z nawiązką.

Podsumowując

Warto, warto i jeszcze raz warto! Jeśli nawet nie dla swojej pociechy, która w ten sposób na pewno dużo łatwiej zrozumie bądź nawet i polubi świat mitów, to dla samego siebie. Ta tragiczna, ale i pouczająca historia Edypa, jest czymś, co na pewno zapadnie Ci w pamięć.

Rollercoster emocjonalny gwarantowany!

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ