MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

W kilka rund dookoła świata. – recenzja gry planszowej Terra

Niedawno w moje ręce trafiła gra planszowa Terra od wydawnictwa Egmont. Twórcy zadają nam pytanie „Jak dobrze znasz świat?” i muszę przyznać, że podczas rozgrywki można sobie na nie odpowiedzieć, ale czy droga do rozwiązania tej tajemnicy jest w ogóle przyjemna?

Wykonanie, które cieszy oko

Ludzie bardzo często są z natury wzrokowcami, dlatego też zespoły marketingowców prześcigają się w upiększaniu swoich etykiet, tak, żeby przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta. Nie wiem, czy w tym przypadku do opracowania szaty graficznej potrzebny był wkład dużej ilości osób, ale muszę przyznać, że widać tutaj ogrom wykonanej pracy. Sama okładka nie zapowiadała tak wspaniałego designu, na szczęście plansza do gry i karty to zupełnie inna para kaloszy.

Po zdjęciu wierzchu pudełka wyjąłem na stół wszystkie elementy znajdujące się we wnętrzu. Wcześniej wspomniana podstawa do gry, pytania na sporych rozmiarów fiszkach (w zestawie jest też na nie pudełeczko), kostki dla graczy (służące do odpowiadania, ale o tym trochę później) oraz instrukcję. Rozkładanie poszczególnych elementów jest intuicyjne, ale jeżeli ktoś by się w tym wszystkim pogubił, to przewodnik jest napisany w doskonały sposób i jasno tłumaczy zasady.

Jak wyruszyć na podbój świata?

Po wyłożeniu wszystkich składowych można rozpocząć zabawę. Każdy uczestnik otrzymuje kolorowe kostki, za pomocą których będzie odpowiadał, kładąc je w odpowiednim miejscu. Przed pierwszą rundą należy ustalić, po ile pytań padnie, jednocześnie pamiętając, że musi być to równa ilość dla każdego.

Od tego momentu zaczyna się rywalizacja, karty podzielone są na 4 kategorie, tak aby wyważyć poziom trudności. Na każdej z nich znajduje się nazwa i zdjęcie przedmiotu zagadki, a wszyscy bawiący się, muszą zaznaczyć obszar geograficzny odpowiadający przedmiotowi pytania oraz dwie dodatkowe informacje (np. rok wybudowania, ilość stopni w budynku, długość mostu, wysokość itd.). Chociaż szczegóły punktacji na początku mogą wydawać się niejasne, to nie ma się czym martwić, ja również musiałem sobie dokładnie przeczytać zasady. Na szczęście wszystko jest dokładnie wytłumaczone i uważna lektura pozwoli szybko to wszystko „ogarnąć”.

Czy to gra dla każdego?

Myślę, że większość z nas zna oznaczenia na opakowaniach planszówek. Sugerowany wiek, ilość graczy, czasami szacowany czas rozgrywki. Wydawca napisał tutaj, że uczestników powinno być od 2 do 6 i z mojego doświadczenia muszę przyznać, że im więcej, tym lepiej. Zagrałem jedynie z moją narzeczoną i pomimo tego, że rozgrywka była przyjemna, to uważam, że gdyby było nas troje, czy czworo dodałoby to pikanterii. Dlaczego? Ponieważ kiedy rozpoczyna się runda i trzeba odpowiadać, to nie można powielać swoich wyborów! Jeżeli na obrazku widnieje np. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, to pierwsza osoba naturalnie położy kostkę na obszarze z Polską, ale druga musi już wybrać inny i tak każda kolejna. Twórcy dobrze zbalansowali rozgrywkę, ponieważ prawidłowa selekcja nagradzana jest 7 punktami, a wybranie sąsiadującego terenu warte jest 3 punkty.

Drugie ważne pytanie, to czy jest to produkt skierowany bardziej do dzieci, czy bardziej do dorosłych. Moim zdaniem nie ma to najmniejszego znaczenia! Wiadomo, że zapewne młodszym uczestnikom może być trochę trudniej, ale nie będzie to bariera nie do przeskoczenia. Co warto dodać, nie potrzeba ogromnej wiedzy geograficznej, by się dobrze bawić. Do rozwiązania niektórych zadań wystarczy trochę logicznego myślenia, a momentami jest to po prostu liczenie na szczęście!

Terra(z) czas wziąć się do gry!

Terra  to tytuł idealny na rodzinną rozgrywkę albo rywalizację przyjaciół, czy po prostu miła alternatywa na luźny wieczór z ukochaną osobą. Spodziewałem się nudnawego formatu opartego na znajomości geografii, a dostałem przyjemną rozrywkę naszpikowaną ciekawostkami o całym świecie! Każda karta z pytaniem posiada kilka ciekawostek o miejscu, czy budowli, które były tematem przewodnim rundy. Nie pozostaje nic innego jak zaopatrzyć się w tę świetną planszówkę lub tak jak w moim przypadku, rozłożyć wszystkie elementy na stole i zostać domowym odkrywcą naszej planety!

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ