Previous slide
Next slide

BROK the InvestiGator – recenzja gry. Jeżeli nie możesz czegoś rozwiązać, użyj pięści

Jesteście fanami takich tytułów jak Deponia czy Monkey Island? To idealnie trafiliście, bo BROK the InvestiGator to kolejna propozycja dla fanów tego typu produkcji. Dlaczego warto poznać historię antropomorficznego aligatora, który pracuje jako detektyw? Już spieszę z odpowiedzią!

BROK the InvestiGator – recenzja gry. Jeżeli nie możesz czegoś rozwiązać, użyj pięści

Za BROK the InvestiGator odpowiada francuskie studio CowCat, które na swoim koncie ma humorystyczną grę przygodową Demetrios – The Big Cynical Adventure. I choć ten aligator na PC-towych wodach pojawił się w zeszłym roku, tak na pozostałe platformy dopłynął dopiero 1 marca 2023.

W grze wcielamy się w tytułowego bohatera, Broka, który jest prywatnym detektywem-aligatorem. Nie jest on żadną szychą w swoim fachu i ledwo wiąże koniec z końcem. Żyje pod kopułą, która oddziela bogatych od biednych, ale robi wszystko, aby zapewnić byt swojemu przyszywanemu synowi. Niestety nie ma z nim najlepszych relacji, a fakt ten pogłębia jeszcze fakt, iż śmierć ukochanej Broka jest dla niego (i dla nas) owiana tajemnicą. Wracając jednak do fabuły, nasz detektyw przyjmuje zlecenie od pewnego zdesperowanego klienta. I to właśnie rozpoczyna lawinę wydarzeń, które zaważą nie tylko na przyszłości naszego bohatera i jego podopiecznego, ale również całego społeczeństwa.

Warto też dodać, że nie tylko Brok jest tutaj grywalną postacią. Cała intryga zatacza znacznie szersze kręgi i czasami stery musi przejąć inna postać, a mianowicie kot imieniem Graff. To on jest właśnie przyszywanym synem naszego detektywa. Młodzieniec stara się uzyskać jak najlepsze wyniki w szkole, aby wyrwać się ze slumsów. I to właśnie jest jeden z naszych głównych celów – zawalczyć dla niego o lepszą przyszłość.

BROK the InvestiGator

SherGator na tropie!

BROK the InvestiGator to nie samo point-and-click, ale również beat ’em up. Czy francuskiemu studiu wyszła na dobre taka hybryda? Mogę z przyjemnością stwierdzić, że jak najbardziej! Chociaż z pozoru są to dwa różne style rozrywki, to jednak ich połączenie nadało rozgrywce oryginalnej głębi. Dzięki temu możemy zdecydować, jakim chcemy być detektywem – troszczącym się o innych, uciekającym od konfliktów, główkującym czy też rozwiązującym problemy pokojowo albo też za pomocą pięści pozbywać się problematycznych osób. Trzeba jednak pamiętać, że każda nasza decyzja niesie za sobą długofalowe konsekwencje. 

Oprócz standardowego rozmawiania, podnoszenia przedmiotów i rozwiązywania zagadek, twórcy dodali także możliwość odbywania przesłuchania. Moim zdaniem, jest to największy plus tej gry. Podczas tej czynności wyszukujemy nieścisłości w zeznaniach, wysuwamy wnioski, przedstawiamy dowody i próbujemy się oddzielić liczne mylne tropy. Troszkę tylko szkoda, że jest ich tak mało.

Natomiast na ogromny minus zaliczam grindowanie pieniędzy… Są one potrzebne do kupowania nie tylko przedmiotów leczących w trakcie walk, ale też m.in. do płacenia rachunków, pomagania NPC-om, czy nabywania przedmiotów niezbędnych do ukończenia niektórych zadań pobocznych. Natomiast w tej grze najwięcej kasy można zdobyć dzięki walkom w wirtualnej rzeczywistości. Jest to o tyle irytujące, że są one powtarzalne i nudne. Nie jest też to rzecz, którą akurat chce się robić w przygodówce. 

Jeżeli chodzi o grafikę, to nie mam się tutaj do czego przyczepić. BROK to świetny przykład rysowanej oprawy – świat przedstawiony jest pełen kolorów (pomimo raczej ponurej rzeczywistości). Niestety nie odwiedzimy zbyt wielu lokalizacji, co jest na duży minus. Sami bohaterowie są bardzo dobrze animowani. Postawienie na chmurki obrazujące ich emocje przy dialogach to ciekawe zagranie, które mi osobiście przypadło do gustu. Nadaje to wszystkiemu dynamiki, a i niekiedy potrafi rozśmieszyć.

BROK the InvestiGator

Pięści rozwiązaniem każdego problemu

Zagadki logiczne nie są trudne, ale wymagają pogłówkowania – trzeba nieco wgłębić się w pokrętny sposób myślenia twórców, ale dla miłośników staroszkolnych przygodówek to chleb powszedni. Jeżeli ktoś już naprawdę utknie na dłużej, to może skorzystać z systemu podpowiedzi, albo… pięści. Serio! Za pomocą siły można w tej grze rozwiązać większość problemów (chociaż sam system walki nie jest jakoś specjalnie rozbudowany – ot podskok plus uderzenie, czy banalne kombosy). Nie możesz otworzyć włazu? Użyj pięści! Przeciwnik stoi ci na drodze? Użyj pięści! Po co prowadzić uprzejmą konwersację, skoro szybciej można sobie utorować przejście? Już spieszę z odpowiedzią! 

BROK the InvestiGator oferuje kilka zakończeń. Aby poznać je wszystkie, za każdym razem trzeba udzielić innej odpowiedzi, albo też inaczej rozwiązać problem. Najtrudniejsze do przełknięcia są jednak wybory moralne, bo faktycznie je odczuwamy i wpływają one na rozgrywkę. Tym właśnie BROK zachęca nas do wielokrotnego przejścia (mało która przygodówka tak robi). Byłam naprawdę zaskoczona, jak niektóre rozwiązania, zamiast zakończyć grę, wciskały mnie na nietypową ścieżkę.

To, co najbardziej cieszy mnie w tej produkcji, to polska lokalizacja. Nie ma polskiego dubbingu (są za to napisy), ale ten angielski stoi na solidnym poziomie. Nie uświadczymy za to zbyt dużo literówek. Jak dla mnie dobrze wykonana robota!

BROK the InvestiGator

O takiego SherGatora prosiłam!

BROK the InvestiGator to bardzo udany miszmasz gatunkowy. Wybory moralne plus odpowiednia dawka niewymuszonego humoru, zapewnią rozrywkę na dobre 15 godzin. Oczywiście jedno przejście, bo jeżeli chce poznać się wszystkie zakończenia, to posiedzicie w tej grze dobre 30 godzin – to ten rodzaj produkcji, gdzie zaraz po zakończeniu zastanawiacie się „co by było gdyby?”. Na całe szczęście znajdźki są już odhaczone i za każdym razem nie trzeba ich od nowa zbierać. Tak więc polecam SherGatora nie tylko miłośnikom gatunku, ale także osobom, które chcą sobie zapewnić przyjemne popołudnie przy niezobowiązującym tytule.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl