Previous slide
Next slide

Opowieści o ojczyźnie – recenzja książki. Prawda o państwie Putina.

Opowieści o ojczyźnie to najnowszy zbiór opowiadań mojego ulubionego autora — Dimitrija Glukhovsky’ego. Są to dotąd niepublikowane w Polsce krótkie opowieści, w których autor w symboliczny sposób przedstawia czytelnikom, jak postrzega swój kraj. To nie pierwsza tego typu publikacja. Jak to wszystko się prezentuje? Zapraszam do recenzji.

Opowieści o ojczyźnie – recenzja książki. Prawda o państwie Putina. 

Polityczny zbrodniarz

Dokładnie rok temu wznowiono druk poprzedniej pozycji Glukhovsky’ego pod tytułem Witajcie w Rosji. Pisarz nigdy nie ukrywał swoich przekonań i od lat publicznie krytykuje rosyjski rząd. Przez owe działania Glukhovsky został ogłoszony przez władze Kremla jako przestępca polityczny i wystawiono za nim list gończy. W wyniku czego nie może powrócić do swojej ojczyzny.

Znając te fakty, czytając Opowieści o ojczyźnie, czułem wszystkie emocje, które targały autorem podczas pisania tej książki. Najnowszy zbiór opowiadań to kolejna próba zaprezentowania czytelnikom, co Dimitrijowi nie pasuje mu w jego kraju, a wręcz co go w nim denerwuje. Odsłania obraz prawdziwej Rosji, która okazuje się zarówno surowa, jak i pełna abstrakcji. 

Smutna rzeczywistość

Opowieści o ojczyźnie to zbiór trzynastu opowiadań, które dzieją się w różnych miejscach i w różnym czasie. Część z nich jest mocno satyryczna, a niektóre wzbudzają w nas naprawdę dużą irytację. W porównaniu z Witajcie w Rosji mam wrażenie, że te opowiadania są dużo bardziej dosadne i sugestywne. Glukhovsky bezpośrednio i nie przebierając w słowach, krytykuje ówczesnego prezydenta Rosji, jak i całe środowisko wokół niego. Pisarz skupia się również na traumach i problemach, jakie obywatele rosyjscy w sobie skrywają. Dodatkowo koncentruje się, jak współcześnie są oni manipulowani, okłamywani i kontrolowani przez władze. 

Książka nie należy do pozycji łatwych. Zawarte w nich historie to niezwykle sugestywne alegorie. Lektura opowiadań wzbudza naprawdę wiele emocji. Opowiadania na przemian rozśmieszają, smucą i denerwują. Wszyscy co znają Dimitrija Glukhovsky’ego z pewnością wiedzą, że autor pod przykrywką fikcji manifestuje swoje poglądy. Warto również wspomnieć, że tym razem miałem odczucie, że czytam trochę innego Glukhovsky’ego. Oczywiście nie zabrakło wielu charakterystycznych elementów tego pisarza, jak surowy, wulgarny język oraz czarny humor. Nie wszystkie opowieści przypadły mi do gustu, ale większość z nich skradła moje serce i zmusiła do długich refleksji i rozmyślań na ich temat. 

Nie powinno oceniać się książki po okładce, ale tym razem zrobię wyjątek, gdyż już ona wysyła nasze myśli do tego pełnego absurdu i surowego świata. Ilustracja na niej jest bardzo wymowna i według mnie przyciąga wzrok. Przez co może zainteresować kogoś, który w ogóle fascynował się tym tematem.

Trudna lektura

Opowieści o ojczyźnie to nieprzyjemna prawda o współczesnej Rosji. Glukhovsky w swojej najnowszej pozycji przedstawił nam obraz niezwykle smutnego i cierpiącego kraju. Śmiało stwierdzam, że książka ta najbardziej wyróżnia się na tle wszystkich poprzednich. To nie przyjemna lektura, jeśli ktoś nastawia się na jej zrozumienie. Wielu może uważać to za prostacką opowieść, jeśli prześlizgniemy się jedynie po powierzchni tych tekstów. Dla kogo więc jest? Dla każdego, kto zechce się w nie bardziej zagłębić.

Za przekazanie książki do recenzji dziękujemy wydawnictwu Insignis.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl