MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Niedaleko pada jabłko... „Śledztwa Enoli Holmes. Tajemnica zaginionej wiadomości” – recenzja komiksu

Bliski jest mi temat wiktoriańskiej Anglii, a w szczególności tematyka Sherlocka Holmesa. Czytałem książki czy komiksy opowiadające o paranormalnych śledztwach pełnych wampirów, ale do tej pory nie zetknąłem się z wydawaną przez Egmont serią o siostrze najsłynniejszego detektywa – Enoli Holmes. Czy warto ją sprawdzić?

Tajemnica zaginionej wiadomości, czyli piąty tom przygód Enoli, opowiada historię Pani Tupper, która otrzymuje niewiadomego pochodzenia list z pogróżkami. Siostra Sherlocka u niej pomieszkuje i aby odwdzięczyć się za możliwość posiadania własnych czterech kątów, postanawia dowiedzieć się, kto jest nadawcą wiadomości. Enola na swojej drodze spotyka między innymi Florence Nightingale, uwikłaną w mglistą przeszłość Pani Tupper. Warto wspomnieć, że cała seria jest adaptacją powieści Nancy Springer.

Rewelacyjna historia dla młodzieży

Nie jestem docelowym odbiorcą komiksu, bo pozycja ta skierowana jest głównie dla dzieci. Nie zmienia to jednak faktu, że w samą opowieść wciągnąłem się z niezwykłym zaangażowaniem, a na pewno pomogły w tym przepiękne rysunki Sereny Blasco, która jest również scenarzystką Tajemnicy…. Bezbłędnie potrafi oddać klimat wiktoriańskiej architektury oraz panującej ówcześnie mody, dostosowując całość do młodszego czytelnika.

Bawi i uczy

Blasco umiejętnie umieszcza również ciekawostki dotyczące postaci oraz faktów historycznych, których Enola spotyka na swojej drodze. Angażuje czytelnika i szczerze zazdroszczę młodszym odbiorcom, czepiącym z tego tytułu pełnymi garściami, bo oprócz ciekawej fabuły kryminalnej, mamy do czynienia z odzwierciedleniem słynnego powiedzenia: „Bawi i uczy”. Jedyne co przeszkadza mi w całości to umieszczenie w środku akcji brata Enoli, Sherlocka. To cameo jest zupełnie niepotrzebne, bo sama postać nastoletniej detektyw całkowicie wystarczy, a jej pełen zadziorności charakter wypełnia kolejne strony komiksu w mocno zadowalający sposób

Oby tak dalej!

Jeżeli kolejne części będą reprezentować taki sam poziom wydania (za co chylę czoła Egmontowi) oraz treści, to z chęcią zostanę przy tej serii dłużej, mimo, że tak jak wspominałem wcześniej, nie jestem docelowym odbiorcom przygód Enoli Holmes. Polecam ten tytuł nie tylko fanom brytyjskiej literatury, zaznajomionym z powieściami Nancy Springer czy Arthura Conana Doyle’a, ale młodszym czytelnikom chcącym poznać fantastyczną historię kryminalną ze świetną protagonistką w roli głównej.

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ