MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Chwalmy słońce. „Dark Souls Remasered” – recenzja gry

Śmierć, porażka, irytacja i satysfakcja to słowa, które idealnie opisują naszą przygodę w świecie Dark Souls.  Niektórzy rzucają padem na samą myśl o przeciwnikach występujących w tym dziele. Ja natomiast przedstawię wam, czym są te słynne Dark Soulsy.

Screen z gry Dark Souls Remasered

Wyjątkowy Nieumarły

Gra na pierwszy rzut oka może przypominać poprzedni twór dewelopera, czyli Demon’s Souls. Postać gracza, jak i jego przeciwnicy zachowują się niemal identycznie, natomiast nasze otoczenie wygląda bardzo znajomo. Przed rozpoczęciem rozgrywki gracz ma za zadanie stworzyć swojego „Wybranego Nieumarłego” za pomocą bardzo rozbudowanego edytora postaci. Możemy zdefiniować płeć, cały wygląd, klasę postaci i swój pierwszy przedmiot. Klasy do wyboru są dość standardowe, znajdziemy tam choćby wojownika, rycerza czy maga. Wyjątkową klasą jest „Człowiek znikąd”, współczynniki takiej persony są na jedynkowym poziomie, a dodatkowo nie otrzymujemy żadnego elementu ekwipunku. Ten ostatni to zdecydowanie wybór dla ludzi szukających mocniejszych wrażeń. Należy również wspomnieć, że wybór danej klasy determinuje tylko początkowe statystki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z pierwotnie wybranej profesji przejść na inną.

Screen z gry Dark Souls Remasered

Dusze – rozwój i waluta

Rozwój postaci jest dość charakterystyczny i jest związany z walutą gry – duszami. Dusze zdobywamy, pokonując kolejnych przeciwników stających nam na drodze. Wykorzystuje się je do kupowania, ulepszania, naprawiania ekwipunku, oraz do rozwoju naszego Nieumarłego. Wykup nowego atrybutu początkowo kosztuje niewiele, ale z każdym podniesionym poziomem cena również ulega wzrostowi.

Z duszami powiązana jest również mechanika umierania, która jest bardzo istotnym elementem rozgrywki. Konsekwencją odejścia z tego świata  jest utrata wszystkich posiadanych aktualnie dusz. Po zmartwychwstaniu mamy szanse jeszcze je odzyskać, lecz jeśli polegniemy przed ich zebraniem, to przepadają na zawsze. W grze nie uświadczymy czegoś takiego jak pauza czy cofnięcia zapisu rozgrywki np. sprzed zgonu. Z umieraniem związany jest również status postaci. Grę zaczynamy jako „pusty”, czyli wysuszona, podgniła istota. Z pokonanych wrogów otrzymamy czasem punkty człowieczeństwa, za pomocą których możemy odwrócić nasz stan. W ludzkiej postaci znajdujemy lepsze przedmioty i  tylko w tej formie jesteśmy w stanie wezwać do pomocy NPC czy innego gracza.

Screen z gry Dark Souls Remasered

Ognisko – wytchnienie pośród chaosu

Miejscami do odpoczynku są pomieszczenia z rozmieszczonymi ogniskami, które pozwalają na wykupienie dodatkowych umiejętności oraz uzupełnienie estusów, czyli tutejszych apteczek. Jak wspominałem, uzupełnia się je przy ognisku początkowo zawsze jest ich pięć, ale rozpalając ognisko za pomocą punktów człowieczeństwa, można zwiększyć tę liczbę aż do  dwudziestu! Przy uzupełnianiu napoju leczniczego należy pamiętać również, że spowoduje to odrodzenie naszych przeciwników.

Ognisko, nowy obszar, boss – powtórz

Rozgrywka skupia się głównie na grindowaniu postaci, tak aby przygotować się przed kolejną walkę z  bossem. Znajdujemy ognisko, przechodzimy obszar pełen przeciwników, pokonujemy kolejnego bossa i znowu odnajdujemy miejsce do odpoczynku. W tej grze główne skrzypce to właśnie walki z bossami, których jest kilkanaście i każda jest unikalna oraz wyjątkowa na swój sposób. Im dłużej gramy tym trafiamy na coraz bardziej wymagających wrogów. Chociaż gra nie ma narzuconej ścieżki przejścia, to na takiego wymagającego przeciwnika możemy trafić dość wcześnie.

Pierwsze spotkanie z bossem jest bardzo zachowawcze, analizujemy ruchy wroga i sporadycznie atakujemy. Dopiero jak poznamy schemat ruchów naszego oponenta, możemy śmielej atakować. Nauce ataków towarzyszą niezliczone zgony, mój najdłuższy czas wyczucia przeciwnika to aż dwie godziny! Mimo to udało mi się go w końcu pokonać. Nigdy nie zapomnę tych emocji. Trzeba zaznaczyć,  że nie jest to pozycja dla graczy o słabszych nerwach, którzy nie szukają wyzwań w grach komputerowych.

Atutem rozgrywki jest także model walki. Każda broń zadaje określony typ obrażeń, co ma wpływ na jej używanie. Należy również zaznaczyć, że każdy atak, ochrona tarczą czy użycie czaru lub napoju leczniczego zabiera trochę czasu oraz wyczerpuje staminę.

Screen z gry Dark Souls Remasered

Gracze są wśród nas

Tryb multiplayer w Dark Souls jest jej nieodłącznym elementem rozgrywki. Podczas rozgrywki zauważymy świecące na pomarańczowo znaki. Za ich pomocą gracze przekazują sobie instrukcje, jedne są niezwykle pomocne, natomiast inne wyprowadzą nas na manowce. Możemy również zaprosić innego gracza do pomocy np. z trudnym bossem. Zamiast pomagania sobie nawzajem istnieje opcja najazdu świata innego gracza i spróbować go zabić.

Remastered, a standardowa edycja Dark Souls

Edycja Remastered tak naprawdę różni się jedynie grafiką, która została ulepszona w stosunku do pierwowzoru. Gracze ogrywający najpierw Dark Souls 3 czy też Bloodborne  mogą się obawiać, że Dark Souls Remastered będzie zbyt archaiczne. Ja należałem do takich graczy i stwierdzam, że brakowało mi jedynie teleportacji między ogniskami od początku gry taką zdolność otrzymujemy dopiero w momencie zdobycia Naczynia Władcy, po walce z bardzo wymagającymi bossami.

Gra otrzymała także parę poprawek mechanicznych, takich jak np. użycie wszystkich zebranych dusz jednocześnie, a nie pojedynczo.

Dark Souls Remastred to tytan w świecie gier. Jednak Dark Souls nie jest grą dla każdego – wymaga czasu, wytrwałości i naprawdę mocnych nerwów, lecz uczucie satysfakcji z pokonania kolejnej przeciwności jest niesamowite i wynagradza nasz wysiłek. Dlatego, jeśli masz ochotę na niełatwy spacerek, pełen wybojów to jest to tytuł idealny dla ciebie.

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ