MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

AVENGERS ASSEMBLE! „Avengers: Ostatnia Fala” – recenzja komiksu

Pierwszy tom Avengers spod nowej linii wydawniczej Marvel Fresh przedstawia nam herosów, których znamy i kochamy. Iron Man, Thor i Kapitan Ameryka znowu formują drużynę, żeby stawić opór kolejnemu potężnemu zagrożeniu. Zapraszam do recenzji Avengers: Ostatnia Fala.

AVENGERS ZBIÓRKA!

Avengers: Ostatnia Fala to pierwszy tom z nowej linii wydawniczej Marvel Fresh. Jest to idealny moment dla osób, które chcą zacząć czytać komiksy o marvelowskiej drużynie herosów, gdyż za jej sprawą będą poruszane świeże wątki.

Za najnowszą serię Avengers odpowiada Jason Aaron, według mnie, jeden z bardziej utalentowanych scenarzystów Marvela. Polski czytelnik może kojarzyć go za sprawą jego wersji przygód Doktora Strange’a, Thanosa czy Punishera (w edycji „Max”). Jednak największy rozgłos zawdzięcza Thorowi, a także serii Mighty Thor (Thor: Gromowładna) skupionej na postaci Jane Foster.

Aaron skończył z eksperymentowaniem składu grupy herosów (co było dość częste w Marvel Now! 2.0) i skupił się na dobrze znanych i lubianych postaciach, dodając do tej mieszanki dwóch nowych, wyrazistych bohaterów. Na pierwszych stronach poznajemy skład grupy Avengers — pojawia się święta trójca, czyli Iron Man, Thor i Kapitan Ameryka. Zjawiają się również Kapitan Marvel, Czarna Pantera i Doktor Strange. To jednak nie wszystko, gdyż autor w udany sposób dorzuca nam Ghost Ridera i She-Hulk.

KLASYKA SUPERHERO

Avengers: Ostatnia Fala sprowadza fabułę do tak zwanego punktu zero. Co, jak już wspominałem, jest świetnym momentem, aby czytelnik, który nie miał styczności z wcześniejszymi przygodami mógł rozpocząć swoją przygodę z komiksami. Czytając tę historię nie poczujecie się zagubieni, co nie jest częste w komiksach tego wydawnictwa. Oczywiście pojawia się parę nawiązań do wydarzeń z Marvel Now! 2.0, ale bardziej w formie „puszczenia oka” dla fana poprzednich serii.

Tom rozpoczyna się od zeszytu rozdawanego w ramach „Free Comic Book Day 2018”, będącego jednocześnie prologiem do dalszej historii. Głównym antagonistą komiksu został Loki, który realizuje kolejny niecny plan. W mojej opinii ponowne wykorzystanie motywu, że nordycki Bóg Kłamstw jest odpowiedzialny za sformułowanie drużyny herosów, to świetne posunięcie, gdyż przecież to z jego przyczyny ta grupa powstała już w komiksach z lat sześćdziesiątych. Sama zaś fabuła to klasyczne superhero, które wszyscy kochamy.

SKOKI W CZASIE

W ciągu całej opowieści otrzymujemy wiele retrospekcji odległych czasowo od prawidłowej historii o miliony lat, w których poznajemy pierwotną grupę Avengers. Wówczas na jej czele stał sam Odyn. Poza nim zobaczymy pierwszego Ghost Ridera, który ujeżdżał mamuta! Resztę drużyny Wam nie ujawnię, gdyż jest naprawdę ciekawa i lepiej jak poznacie ją sami. W tym komiksie pojawiają się również Celestianie, a nawet… Przedwieczni.

NICZYM MCU

Jest bardzo kolorowo, zabawnie niczym w filmowych produkcjach MCU. Dominują mocno nasycone kolory, nawet w momentach poważniejszych i mroczniejszych. Podczas czytania nie dostaniemy chwili na wypoczynek i wyciszenie — w końcu to flagowa seria o przygodach superbohaterów!

OH PŁYTO MATKO!

Sam przekład jest bardzo poprawny. Jedynie mam zgrzyt z przetłumaczoną nazwą sztucznej inteligencji Tony’ego Starka — w anglojęzycznej wersji, jest znana nam jako „Motherboard”. Natomiast polscy czytelnicy muszą się zadowolić tłumaczeniem „Płyta Matka”. Niektórych nazw po prostu nie powinno się tłumaczyć.

Brakowało mi takich bardziej klasycznych przygód Avengers beż żadnych kombinacji. Przez cały komiks bawiłem się świetnie. Sporo tu dobrze napisanych dialogów i zjawiskowo zaprezentowanej akcji. Jeśli szukacie dobrego momentu, aby wejść w świat Marvela, to nie znajdziecie lepszego miejsca!

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ